Cześć i chwała Bohaterom. Pamiętamy! – z takim przesłaniem gorliccy Bracia Kurkowi w dniu 01 czerwca 2018 roku złożyli na lwowskim Campo Santo wieniec z biało-czerwonych kwiatów na grobie żołnierza polskiego poległego za ojczyznę w latach 1918-1920.
W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę stanęli w modlitewnej zadumie w miejscu wiecznego spoczynku tych, którzy sto lat temu oddali życie za polski Lwów.
Orlęta Lwowskie to symbol niezłomności i wielkiego bohaterstwa. To określenie dzieci i młodzieży walczących w obronie Lwowa w listopadzie 1918 roku. Gdy 1 listopada 1918 r. Ukraińcy opanowali miasto, Lwowiacy przystąpili do walki o oswobodzenie Miasta Zawsze Wiernego. Jedną czwartą polskich obrońców stanowiły dzieci. Było ich 1421. Najstarsze miały po 17 lat, najmłodsze – lat 10.
Walki o miasto toczyły się we Lwowie przez trzy tygodnie. Z jednej strony walczyli zawodowi żołnierze ukraińscy, z drugiej na poły przeszkoleni wojskowi, a na poły młodzi uczniowie gimnazjalni, chłopcy i dziewczęta… W zaciętych walkach odzyskano część miasta. 20 listopada z Przemyśla dotarła odsiecz -1200 żołnierzy pod dowództwem ppłk. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Połączonymi siłami Polacy oswobodzili miasto. 22 listopada Lwów był wolny. W walkach zginęło 439 osób, w tym 109 uczniów szkół średnich, 79 studentów, kilkunastu uczniów szkół podstawowych.
Trzy tygodnie walk o Lwów w listopadzie 1918 r. zrodziły jedną z najpiękniejszych legend związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne pamięć o młodych obrońcach Lwowa była jednym z najistotniejszych składników wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. W latach PRL oficjalnie wymazana z historii, tkwiła w sercach Polaków, a zwłaszcza Lwowian rozproszonych po całym świecie, dla których Cmentarz Orląt był Miejscem Świętym – Campo Santo. Mimo barbarzyńskiego zniszczenia tego cmentarza przez bolszewików trwał w sercach i pamięci wszystkich tego grodu mieszkańców jako najwyższej rangi symbol Miasta, które utracili. Po wielu latach starań, począwszy od 1989 roku, wysiłkiem wielu osób, instytucji, organizacji i władz polskich doprowadzono do odbudowy Cmentarza, a w roku 2005 dokonano jego poświęcenia.