161 lat temu, 22 stycznia wybuchło powstanie styczniowe – największy i najdłużej trwający zryw narodowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Powstanie rozpoczęło się ogłoszeniem Manifestu 22 stycznia w 1863 roku w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Zryw miał charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Trwało do jesieni 1864 roku.
Z inicjatywy Bractwa Kurkowego, w dniu 26 stycznia 2024r. uczczono pamięć powstańców styczniowych mszą św. gorlickiej Bazylice w intencji poległych i uczestników zrywu narodowego. Wśród nich – pamięci Wojciecha Biechońskiego – powstańca styczniowego, członka Tymczasowego Rządu Narodowego, a w latach 1887-1902 burmistrza Gorlic, wielce zasłużonego dla miasta i jego mieszkańców, współzałożyciela Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, honorowego obywatela Gorlic.
Z intencji Urzędu Miasta Gorlice w tym samym dniu uczczono modlitwą i wspomnieniem ks. Bronisława Świeykowskiego, bohaterskiego burmistrza Gorlic z czasu Wielkiej Wojny, zmarłego 27 stycznia 1956 roku – w 68 rocznicę śmierci.
Po mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci na grobie ks. Bronisława Świeykowskiego i pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na gorlickim cmentarzu parafialnym.