Intronizacja Króla Kurkowego AD 2025 Piotra Potoka i Marszałków Andrzeja Adamczyka i Bogusława Kamińskiego

Ekipa królewsko-marszałkowska na rok 2025 wyłoniona została w trakcie zawodów strzeleckich o tytuł Króla Kurkowego i Marszałków na gorlickiej strzelnicy LOK w dniu 5 kwietnia 2025 roku. Królewski strzał w dziesiątkę, oddany z broni czarnoprochowej do tarczy z kurem przez Piotra Potoka przesądził o wyniku zawodów. Zaś po królu elekcie najcelniejszym okiem wykazali się bracia Andrzej Adamczyk i Bogusław Kamiński. Tak więc w obecności wszystkich członków Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach ogłoszono, iż godność Króla Kurkowego AD 2025 przypadła bratu Piotrowi, zaś jego Marszałkami zostali bracia Andrzej i Bogusław.

Po raz pierwszy w historii gorlickiego Bractwa uroczysta intronizacja Króla Kurkowego A.D. 2025 miała miejsce pod Pomnikiem Maryi Niepokalanej, odsłoniętym i poświęconym w maju 2024 roku. Dzień intronizacji pozostał niezmienny – to ważny dla narodu polskiego 3 Maja – Święto Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem 234 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się koncelebrowaną mszą świętą w gorlickiej Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia NMP.

W uroczystościach 3 Majowych 2025 uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Gorlic, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież gorlickich szkół, delegacje zaprzyjaźnionych Bractw Kurkowych z Lublina, Krakowa, Tarnowa i Ciężkowic przybyłe na zaproszenie gorlickich Braci Kurkowych.

Pod Pomnikiem Maryi Niepokalanej, po odegraniu Hymnu Brackiego Starszy Bractwa Józef Mendyka odczytał Akt Intronizacji Króla Kurkowego AD 2025 Piotra Potoka i jego Marszałków Andrzeja Adamczyka i Bogusława Kamińskiego.

Następnie nastąpiła ceremonia przekazania insygniów władzy królewsko –marszałkowskiej z udziałem Starosty Powiatu Gorlickiego Mirosława Waląga, który zawiesił na szyi intronizowanego Króla Piotra Potoka Srebrnego Kura – symbol gorlickiego Bractwa, zaś Burmistrz Miasta Rafał Kukla wręczył Marszałkom laski marszałkowskie. Gromkie wiwaty i donośne salwy z brackiej wiwatówki obwieściły wszem i wobec, iż nowy gorlicki Król Kurkowy A.D. 2025 objął panowanie.

W wygłoszonej mowie królewskiej intronizowany Król Kurkowy Piotr Potok ogłosił, iż przyjmuje miano „Piotr I Odnowiciel”, od imienia nadanego na chrzcie świętym oraz na podkreślenie życiowej pasji, jaką jest dla niego od lat wielu przywracanie świetności zabytkowym samochodom.

Przy dźwiękach orkiestry z Dominikowic pod batutą Romana Korbicza barwny korowód okrążył gorlicki Rynek, a wszyscy uczestnicy uroczystości udali się w szyku paradnym pod Pomnik Niepodległości, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Po ich zakończeniu orszak Braci kurkowych i ich Gości przy dźwiękach orkiestry pomaszerował ulicami miasta do restauracji Hotelu Lord, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości i biesiada bracka przy suto zastawionym stole.

W pierwszej kolejności Starszy Bractwa w imieniu wszystkich Braci Kurkowych podziękował ustępującemu Królowi Stanisławowi Mucha Słomskiemu o przydomku „Stanisław I Wytrwały” i jego Marszałkom Grzegorzowi i Aleksandrowi za wielce owocną kadencję, która obfitowała w liczne, nowe inicjatywy dla dobra lokalnej społeczności, a szczególnie młodzieży powiatu gorlickiego i przysporzyła chwały gorlickiemu Bractwu.

W dalszej kolejności zaproszeni Goście przekazali nowemu Królowi Kurkowemu Piotrowi I „Odnowicielowi” i jego Marszałkom Andrzejowi i Bogusławowi gratulacje, życzenia owocnego panowania i okolicznościowe upominki.

Ustępująca ekipa królewsko-marszałkowska w składzie: Król Kurkowy – Stanisław Mucha – Słomski – „Stanisław I Wytrwały” oraz marszałkowie: Grzegorz Dutka i Aleksander Adamczyk ufundowali dla Bractwa Kurkowego dar abdykacyjny – Laur Bracki – najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać Bractwo Kurkowe osobom szczególnie zasłużonym. Następnie Król Stanisław I „Wytrwały” wyróżnił 8 osób przekazując im Laur Bracki, zaś Marszałek Aleksander Wójcik odczytał każdorazowo Akt nadania.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się królewska biesiada bracka, która trwała do godzin wieczornych.

« 2 z 3 »

About the author: Admin