Podsumowanie kadencji Króla Kurkowego Stanisława Muchy – Słomskiego o imieniu „Stanisław I Wytrwały” oraz Marszałków Grzegorza Dutki i Aleksandra Wójcika w okresie od 3 Maja 2024 do 3 Maja 2025.

Czas miniony zakończonej w dniu 3 maja 2025 kadencji Króla Kurkowego Stanisława Muchy Słomskiego i jego Marszałków – Grzegorza Dutki i Aleksandra Wójcika skłania do rzetelnego podsumowania pracowitej kadencji. Podkreślić należy, iż „Stanisław I Wytrwały” wielce chwalebnie zapisał się w historii Gorlickiego Bractwa Kurkowego, a zobowiązania złożone równo rok temu zostały w znakomity sposób wypełnione.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż urzędujący Król Kurkowy wraz z Marszałkami aktywnie uczestniczył we wszystkich wydarzeniach, które tradycyjnie, od początku istnienia Bractwo uświetniało swoją obecnością, lub też współorganizował i przewodniczył imprezom organizowanym przez Braci Kurkowych – a tych wydarzeń powtarzalnych od lat było niemało. Dotyczy to uroczystości państwowych, samorządowych, kościelnych, brackich, strzeleckich – wg ustalonego od ośmiu lat kalendarza. Na wszystkich obecny był Król Stanisław I Wytrwały z Marszałkami, godnie reprezentując gorlickie Bractwo Kurkowe, a swoja postawą przymnażając mu świetności.

Kontynuując najlepsze, już ugruntowane tradycje brackie wzorem zacnych poprzedników – Stanisław I Wytrwały zapoczątkował nowe, cenne inicjatywy na rzecz i dla dobra zarówno Bractwa Kurkowego, jak i społeczeństwa ziemi gorlickiej, w tym szczególnie młodzieży, co w dzisiejszych niełatwych czasach jest niezwykle ważne i potrzebne dla podtrzymania i kultywowania tradycji narodowej wśród młodego pokolenia.

Zainicjował zatem – z udziałem Braci Kurkowych – cykl prezentacji historycznych w szkołach podstawowych powiatu gorlickiego, w tym m.in. w szkołach w Staszkówce (z udziałem delegacji młodzieży wraz z opiekunem z Sitnicy), Łużnej, Szalowej, Szymbarku, szkołach podstawowych nr 4 i nr 5 w Gorlicach (z udziałem delegacji młodzieży ze szkoły w Stróżówce). Prezentacje odbywały się w okresie od listopada 2024 do lutego 2025 roku.

Na zakończenie każdej prezentacji Bractwo Kurkowe zaprosiło dzieci i młodzież do udziału w konkursie historyczno-literackim „Ziarna historii mojej ziemi”, pod patronatem Króla Kurkowego AD 2024 Stanisława Muchy-Słomskiego i jego Marszałków: Aleksandra Wójcika i Grzegorza Dutki.

Celem konkursu w założeniach była popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych powiatu gorlickiego wiedzy historycznej, w szczególności okresu walki o odzyskanie niepodległości Polski (Legiony Polskie, Bitwa Warszawska, i in.), międzywojennego okresu II Rzeczypospolitej, II wojny światowej i okresu powojennego do roku 1963. W szczególności zaś konkurs miał zachęcić młode pokolenie do poszukiwania osób związanych z ziemią gorlicką, szczególnie zasłużonych w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę, przywrócenie i ocalenie pamięci o „cichych bohaterach”, często bezimiennych, wydobycie z mroków historii zdarzeń zapisanych w pamięci rodziców, dziadków, mieszkańców ziemi gorlickiej przekazywanych często tylko ustnie z pokolenia na pokolenie.

Nadrzędnym zaś celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, utrwalanie wiedzy historycznej i świadomości narodowej młodego pokolenia.

Ogłoszony konkurs przyniósł wymierne efekty – do konkursu zgłosiły się szkoły podstawowe z Biecza, Sitnicy, Staszkówki, Rożnowic, Klęczan, i Gorlic, a nadesłane prace ujawniły życiorysy wielu nieznanych dotąd bohaterów historii ziemi gorlickiej, przywróciły też pamięć o postaciach znanych, lecz zapomnianych. Co szczególnie cenne – konkurs obudził zainteresowanie lokalną historią wśród młodego pokolenia, zachęcił do poszukiwania „ziaren historii”, z których wszak składa się historia naszego narodu, a ta jest przecież częścią naszej narodowej tożsamości. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród zaplanowano na czerwiec 2025r.

Kolejna cenna inicjatywa Króla Stanisława I „Wytrwałego” pozwoliła zrealizować pomysł z roku 2019, kiedy to epidemia Covid uniemożliwiła wyjazd na Litwę. Tak więc końcem marca 2025 roku Rodzina Bracka podążyła szlakiem pamięci w czasie wycieczki na polskie Kresy – ziemię wileńską.

Zapaliliśmy znicze pamięci na polskiej nekropolii narodowej na wileńskiej Rossie, na grobie Matki i Serca Syna, na grobach żołnierzy polskich poległych w walkach o Wilno w latach 1919, 1920, 1939, 1944; w kwaterze Powstańców Styczniowych, których szczątki zostały odnalezione na wileńskiej Górze Zamkowej w roku 2017.

Podążyliśmy szlakiem wielkich polskich wieszczów narodowych, szlakiem Miłosierdzia siostry Faustyny, uczestniczyliśmy we mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przed obrazem „Jezu ufam Tobie”. Stanęliśmy przed cudownym Obrazem Matki Bożej – Tej, „co w Ostrej świeci Bramie”, prosząc o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny.

W Lesie Ponarskim zwanym „małym Katyniem” odmówiliśmy modlitwę w miejscu kaźni bestialsko pomordowanych Polaków przez Niemców i ich litewskich kolaborantów w latach 1941-44. W drodze powrotnej, w Sejnach stanęliśmy w modlitewnej zadumie pod pomnikiem ofiar Obławy Augustowskiej.

Z inicjatywy Króla Stanisława Muchy Słomskiego w roku Jego panowania po raz pierwszy w historii Bractwa Kurkowego pielgrzymowaliśmy w czerwcu 2024 na Jasną Górę, gdzie przed obrazem Królowej Polski modliliśmy się w intencji Ojczyzny; następnie nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej; w październiku 2024 w Markowej na Podkarpaciu zwiedziliśmy Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Błogosławionej Rodziny Ulmów; przemierzając Bieszczady nawiedziliśmy Kalwarię Pacławską. W drodze powrotnej z ziemi wileńskiej dotarliśmy do Gietrzwałdu – miejsca jedynych w Polsce uznanych objawień Matki Bożej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii polecaliśmy naszą Ojczyznę Jej Matczynej opiece.

Wspólny wyjazd Rodziny Brackiej do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Skrzypek na dachu”, zorganizowany przez Króla Stanisława I Wytrwałego przyniósł wszystkim uczestnikom wiele radości. Tejże nie brakowało również w czasie październikowej biesiady królewsko-marszałkowskiej „u Ludwina”.

Tak więc, podsumowując rok miniony należy podkreślić ogromne zaangażowanie Króla Kurkowego Stanisława Muchy-Słomskiego i Marszałków w pracy na rzecz Bractwa Kurkowego i społeczeństwa ziemi gorlickiej, zgodnie z przyjętym zwyczajem i zobowiązaniami wynikającymi ze Statutu Bractwa Kurkowego.

Nawiązując do zobowiązania złożonego rok wcześniej – pod mianem „Stanisław I Wytrwały” dobrowolnie i z nieprzymuszonej woli ofiarnie i rzetelnie wypełnił obowiązki królewskie, konsekwentnie umacniając i rozszerzając piękne tradycje brackie na gorlickiej ziemi, chwalebnie zapisując się w historii Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach.

Rada Starszych – w imieniu wszystkich gorlickich Braci Kurkowych wraz z rodzinami składa serdeczne podziękowania Królowi Stanisławowi I Wytrwałemu i jego Marszałkom Aleksandrowi i Grzegorzowi za cały, jakże pracowity i owocny rok działalności.

About the author: Admin