Podsumowanie
konkursu historyczno-literackiego „Ziarna historii mojej ziemi”, zorganizowanego w roku szkolnym 2024/2025 przez Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach dla młodzieży szkół podstawowych powiatu gorlickiego, pod patronatem Króla Kurkowego A.D. 2024 Stanisława Muchy-Słomskiego – „Stanisława I Wytrwałego”oraz Marszałków: Grzegorza Dutki i Aleksandra Wójcika.
W okresie od listopada 2024 do lutego 2025 roku Bractwo Kurkowe zorganizowało cykl prezentacji w szkołach podstawowych powiatu gorlickiego. Tematyka prelekcji na spotkaniach z młodzieżą obejmowała historię Bractw Kurkowych w Polsce począwszy od XIII wieku, prezentację stroju kontuszowego jako stroju narodowego polskiego, a także pogadankę na temat broni palnej począwszy od wynalezienia prochu czarnego.
Na zakończenie każdego spotkania Bracia Kurkowi zaprosili uczestników do udziału w konkursie historyczno-literackim o nazwie: „Ziarna historii mojej ziemi”, do „podróży w przeszłość w poszukiwaniu ludzkich losów i czynów”. Jednym z celów konkursu było poszukiwanie osób związanych z ziemią gorlicką, szczególnie zasłużonych w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę, przywrócenie i ocalenie pamięci o „cichych bohaterach”, często bezimiennych, wydobycie z mroków historii zdarzeń zapisanych w pamięci rodziców, dziadków, mieszkańców ziemi gorlickiej przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie. Celem nadrzędnym zaś – propagowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Szczegóły konkursu, zasady uczestnictwa i wszelkie informacje zawierał powszechnie dostępny regulamin konkursu, uczestnictwo w konkursie wymagało zgody i wiedzy rodziców lub opiekunów oraz potwierdzonego przez dyrektora szkoły zgłoszenia do konkursu.
Prezentacje brackie odbyły się w szkołach podstawowych w Łużnej, Staszkówce – z udziałem uczniów ze szkoły podstawowej w Sitnicy, następnie Szalowej, Szymbarku, oraz w gorlickich szkołach nr 4, 5 i 6. Na prezentację w szkole podstawowej nr 5 w Gorlicach zaproszono również uczestników ze szkoły podstawowej w Stróżówce.
Do konkursu zgłosiły się dzieci i młodzież z gmin: Biecz, Gorlice, Moszczenica, a z miasta Gorlice tylko jedna szkoła – nr 6.
W wyznaczonym terminie do 31 marca 2025 roku otrzymaliśmy 17 prac, napisanych przez dzieci z 6 szkół podstawowych powiatu gorlickiego, a w szczególności:
GMINA BIECZ
-
Szkoła Podstawowa im. bpa Marcina Kromera w Bieczu: 3 prace
-
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rożnowicach: 2 prace
-
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Sitnicy: 4 prace
GMINA GORLICE
-
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Klęczanach: 1 praca
MIASTO GORLICE:
-
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej: 4 prace
GMINA MOSZCZENICA:
-
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Staszkówce: 3 prace
Należy podkreślić, iż w konkursie wzięły udział dzieci ze szkół, w których nie było prezentacji brackich, a jedynie przekazano informację o konkursie – chodzi o szkoły podstawowe z Biecza, Rożnowic i Klęczan, co zasługuje na szczególne wyróżnienie biorąc pod uwagę fakt, iż w szkołach, w których odbyły się prezentacje nie było żadnego odzewu ( Łużna, Szalowa, Szymbark, Stróżówka i gorlickie szkoły nr 4 i 5.)
Z powyższego zestawienia wynika, iż najwięcej – bo aż 9 prac zgłosiły dzieci z Gminy Biecz. Z kolei docenić należy, iż najmniejsza pod względem liczby uczniów szkoła z wyżej wymienionych – w Sitnicy przekazała aż 4 opracowania konkursowe ( w 5 osobowej klasie VIII cztery uczennice wzięły udział w Konkursie).
Autorami prac konkursowych w większości były dzieci z klas ósmych ( 11 prac) i siódmych (5 prac). Najmłodszą uczestniczką konkursu była uczennica klasy IV szkoły podstawowej nr 1 w Bieczu, co zasługuje na szczególne wyróżnienie zarówno dla niej jak i dla nauczyciela prowadzącego.
W dniu 29 maja 2025 roku w Gorlicach miało miejsce posiedzenie 9 – osobowej komisji konkursowej pod przewodnictwem Patrona Konkursu Stanisława Muchy- Słomskiego.
WNIOSKI KOMISJI KONKURSOWEJ
-
Komisja podkreśla wysoki poziom wszystkich nadesłanych prac konkursowych. Niektóre z nich niosą duży ładunek emocjonalny, gdyż opisują historie rodzinne, bazując na przechowywanych od lat pamiątkach i dokumentach z przeszłości, a także na ustnych przekazach żyjących potomków bohaterów.
-
Większość prac konkursowych opiera się na bogatych materiałach źródłowych, dołączonych w formie skanów lub zdjęć do opracowań. Autorzy zamieszczają również wykaz źródeł – materiałów na podstawie których budowali swoją opowieść.
-
Niektóre z prac wyróżniają się dużym rozmachem literackim, potwierdzającym dojrzałość warsztatu autorów i spore kompetencje humanistyczne. Przy tym rzetelnie ukazują faktografię i relację historyczną.
-
Większość prac konkursowych – oprócz tła historycznego na tle którego opisane są losy bohaterów – zawiera również własne komentarze, osobiste refleksje i oceny, przy czym są one wyrażone w sposób naturalny, bez zbędnego patosu.
-
Wśród 17 prac konkursowych – jedna jest pracą zbiorową, która wyróżnia się na tle innych – jest to to zapis ustnej relacji wysłuchanej przez autorki od bezpośredniego świadka ukazywanych wydarzeń.
-
Spośród 17 prac Komisja konkursowa przyznała maksymalną liczbę punktów, tj. 10 punktów na 10 możliwych 10 opracowaniom. Pozostałe 7 prac uzyskało punktację w przedziale 7-9 na 10 możliwych punktów. Świadczy to o wysokim poziomie wszystkich prezentowanych prac konkursowych potwierdzającym duże umiejętności literackie dzieci, spory zasób wiedzy historycznej, ich godne podziwu zaangażowanie w poszukiwaniu śladów przeszłości.
-
Komisja konkursowa wyraża podziękowanie wszystkim nauczycielom prowadzącym – opiekunom uczniów i uczennic za poświęcony czas i merytoryczną pomoc a także wsparcie i motywowanie dzieci do udziału w konkursie, a tym samym do pielęgnowania śladów przeszłości. To piękna lekcja patriotyzmu zasługująca na szacunek.
ZIARNA HISTORII MOJEJ ZIEMI –
jakich Bohaterów naszej lokalnej przeszłości opisały dzieci w swoich pracach?
-
Jakuba Wysockiego z Rożnowic– jednego z polskich „Leonidasów”, uczestnika Bitwy Warszawskiej; poległego w wieku 20 lat w bitwie pod Dytiatynem zwanej „Polskimi Termopilami”;
-
Jana Walentego Klimkowicza z Gorlic – walczącego w Legionach Polskich, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę oficera wojska Polskiego, uczestnika Bitwy Warszawskiej. Po wybuchu II wojny światowej uczestnik kampanii wrześniowej, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, zamordowany w Katyniu w 1940 roku.
-
Jana Kantego Olszewskiego z Sitnicy – podpułkownika kawalerii Wojska Polskiego, jeńca obozu NKWD w Kozielsku zamordowanego w Katyniu w roku 1940.
-
Jana Sikorskiego z Gorlic – żołnierza Legionów polskich, uczestnika bitwy pod Kostiuchnówką w 1916 roku, w okresie międzywojennym nauczyciela gimnazjalnego, obrońca Lwowa we wrześniu 1939 roku, w czasie okupacji działacz konspiracyjny. Po wojnie, aż do roku 1963 nauczyciel i wychowawca młodego pokolenia w Liceum im. bpa Marcina Kromera w Gorlicach.
-
Jana Cetnarowicza ze Staszkówki – kaprala Wojska Polskiego od roku 1918, obrońcy Lwowa z roku 1919, uczestnika Wyprawy Kijowskiej, a następnie Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku.
-
Michała Firlita z Bugaja – niezłomnego legionisty, uczestnika walk pod Nadwórną, Mołotkowem, Zieloną. Kawalerzysta II Brygady Legionów Polskich, jeden ze straceńców spod Rokitny w roku 1915, bitwy, w której atak ułanów przeszedł do historii jako przykład heroizmu i poświęcenia. Po wyleczeniu ran walczył pod Rarańczą, internowany na Wegrzech. Po zakończeniu Wielkiej Wojny przydzielony do Drugiego Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, uczestnik bitwy pod Skoczowem. W stopniu kaprala uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, Ranny w Bitwie Warszawskiej. Kawaler Orderu Virtuti Militari.
-
Antoniego i Władysława Kotlinowskich z Racławic oraz Leopolda Karasia z Bugaja – w czasie II wojny światowej żołnierzy podziemia niepodległościowego, członków Armii Krajowej; schwytanych i rozstrzelanych przez Gestapo w lipcu 1944 roku w lesie koło Iwonicza.
-
Władysława Maniaka pseudonim „Szpon” ze Stróżówki – żołnierza elitarnego oddziału batalionów Chłopskich „Sablik”
-
Czesława Łukaszyka z Ropy – polskiego tułacza, żołnierza II Korpusu, uczestnika walk o wyzwolenie Bolonii w kwietniu 1945 roku.
-
Władysława Fiegi z Glinika Mariampolskiego – od roku 1914 walczącego w szeregach armii austriackiej, uczestnika bitew pod Gorlicami i Lwowem. Od 1918 roku ochotnika Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej jako żołnierz 15 Pułku Piechoty o przydomku „Wilki” w okresie walk o granicę wschodnią Rzeczypospolitej, w tym bitwy pod Stefankowicami.
-
Jana Skorupy z Glinika Mariampolskiego – od roku 1917 żołnierza c.k. armii, a następnie w wolnej Polsce od roku 1919 ochotnika 15 Pułku Piechoty Ziemi Bocheńskiej o przydomku „Wilki”, walczącego w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.
-
Jana Fereńskiego z Mszany Dolnej, o pseudonimie „Sęp” – bohatera gorlickiego podziemia niepodległościowego w okresie II wojny światowej, działacza konspiracyjnego w strukturach ZWZ, zaangażowanego w ochronę ludności cywilnej oraz ratowanie aresztowanych przez Gestapo członków ruchu oporu
-
Jana Bażyka z Głębokiej – od roku 1915 uczestnika Wielkiej Wojny w szeregach armii austriackiej
-
Piotra Wszołka z Olszyn – w roku 1939 zmobilizowanego do Wojska Polskiego, wzięty do niemieckiej niewoli w czasie kampanii wrześniowej, od 1941 roku skierowany do przymusowych robót w Niemczech
-
Władysława Lipy z Turzy – od roku 1943 żołnierza Pierwszej Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
-
Ks. Bronisława Michałowskiego z Chonowic koło Mościsk – od roku 1916 do 1960 proboszcza parafii w Staszkówce, niezłomnego kapłana, heroicznie zaangażowanego i oddanego Bogu i ludziom wbrew wszelkim przeciwnościom losu, symbolu nadziei która nigdy nie gaśnie
-
Katarzyny i Wojciecha Szatków ze Staszkówki – małżeństwa nauczycieli w szkole w Staszkówce od roku 1902, autorki pamiętników stanowiących cenne źródło informacji i świadectwo lokalnej historii mieszkańców Staszkówki w trudnych czasach obydwu wojen światowych
NAGRODY:
Każdy z uczestników Konkursu otrzymał pamiątkowy, dedykowany imiennie dyplom, książki o tematyce historycznej oraz komiksy wydane przez IPN, dotyczące głównie tematyki podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz Żołnierzy Niezłomnych. Otrzymują również bon upominkowy z Media Ekspert o wartości 200,00zł. Wszystkie nagrody są finansowane ze składek własnych Braci Kurkowych.
Dla prac konkursowych ocenionych najwyżej, tj. 10 pkt na 10 możliwych do dyplomów dołączono recenzje napisane przez jednego z członków komisji konkursowej.
Nauczyciele prowadzący – opiekunowie uczniów otrzymali Listy Gratulacyjne. Natomiast każda z sześciu szkół, które wzięły udział w konkursie otrzymała Teki edukacyjną wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej, a także zakupioną przez Bractwo grę wojenną „Bitwa Warszawska”.
Lp. |
Tytuł pracy |
Autor |
Klasa |
Opiekun |
SP STASZKÓWKA Gmina Moszczenica |
1. |
Wielki miłośnik Ojczyzny – KSIĄDZ BRONISŁAW MICHAŁOWSKI |
Julia Szczerba |
VII |
Agnieszka Korzeń |
|
2. |
Kawaler orderu Virtuti Militari -JAN CETNAROWICZ |
Milena Mołda |
VIII |
Agnieszka Korzeń |
|
3. |
Nasi staszkowscy nauczyciele – KATARZYNA i WOJCIECH SZATKO |
Julia Łaś |
VIII |
Anna Nowacka |
|
4. |
WŁADYSŁAW FIEGA – świadek burzliwego wieku |
Kinga Fiega |
VIIIa |
Sławomir Kowalski |
SP nr 6 GORLICE |
5. |
JAN FEREŃSKI PS. „SĘP” – bohater gorlickiego podziemia niepodległościowego |
Karol Dembski |
VIIIc |
Sławomir Kowalski |
|
6. |
Biografia mojego pradziadka PIOTRA WSZOŁKA |
Wojciech Filip |
VIIa |
Sławomir Kowalski |
|
7. |
Mój pradziadek WŁADYSŁAW MANIAK PS. „SZPON”- żołnierz elitarnego oddziału BCh-LSB „Sablik” |
Amelia Głóg |
VIIIb |
Sławomir Kowalski |
|
8. |
MICHAŁ FIRLIT – legionista niezłomny |
Natalia Firlit |
VIII |
Sławomir Wróbel |
SP SITNICA Gmina Biecz |
9. |
JAN KANTY OLSZEWSKI – służąc Polsce |
Oliwia Racięda |
VIII |
Sławomir Wróbel |
|
10. |
JAN WALENTY KLIMKOWICZ – życie i służba |
Anna Wszołek |
VIII |
Sławomir Wróbel |
|
11. |
JAN SIKORSKI – Gorliczanin, Żołnierz, Pedagog |
Martyna Brach |
VIII |
Sławomir Wróbel |
|
12. |
Zaginiony skarb |
Apolonia Marszałek |
VIIa |
Jolanta Wantuch-Skorupa |
SP nr 1 BIECZ |
13. |
Moimi oczami – losy Jana w Wielkiej Wojnie |
Zofia Gomułka |
VIIa |
Jolanta Wantuch-Skorupa |
|
14. |
Mój pradziadek bohater |
Emilia Szylar |
IVb |
Jolanta Wantuch-Skorupa |
|
15. |
GDZIE MY – TAM POLSKA |
Joanna Mikosz |
VIII |
Rafał Rybka |
SP KLĘCZANY Gmina Gorlice |
16. |
Gloria Victis |
Liwia Jodłowska |
VIII |
Sylwia Kleszyk |
SP ROŻNOWICE Gmina Biecz |
17. |
Historia Antoniego i Władysława Kotlinowskich oraz Leopolda Karasia |
Praca zespołowa: Natalia Makowiec Aleksandra Kozieł Karolina Wal |
VII |
Agnieszka Janikowska-Wal |