Rocznica Wiktorii Wiedeńskiej – uroczystości w Wiedniu

Delegacja Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach, ze sztandarem, uczestniczyła w uroczystościach z okazji 334 rocznicy Victorii Wiedeńskiej, które odbyły się we wtorek 12 września 2017 roku w Wiedniu. Wyjazd zorganizowało Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie, a uczestniczyło w nim kilkudziesięciu braci kurkowych z całej Polski.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na cokole pomnika króla Jana III Sobieskiego, który ma zostać wzniesiony w tym miejscu i odsłonięty 12 września 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu powstaje pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu, który z Kahlenbergu w 1683 roku dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu. Twórcą koncepcji dzieła historycznego jest prof. Czesław Dźwigaj. Pomnik odlany z brązu ma ważyć 20 ton. Przedstawiać będzie Sobieskiego na koniu, z atrybutami władzy, na czele zwycięskiej husarii.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła św. Józefa na Kahlenbergu, gdzie Braci Kurkowych powitał Rektor Ojciec Roman Krekora. Dwa dni wcześniej, w niedzielę 10 września 2017 r.,  w 34. rocznicę obecności papieża Jana Pawła II w tym miejscu odbyła się symboliczna koronacja kopii obrazu Czarnej Madonny z Częstochowy – Matki Boskiej Kahlenberskiej.

Po wizycie na Kahlenbergu Bracia Kurkowi udali się do centrum miasta, do kościoła św. Augustyna.  W tym kościele, nazajutrz po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683 r. król polski Jan III Sobieski  uczestniczył w dziękczynnej mszy świętej. Wydarzenie to upamiętnia tablica, wmurowana w południową elewację kościoła w 300 rocznicę bitwy. Przy tejże tablicy spotkali się uczestnicy uroczystości przybyli z Polski i wiedeńskie środowiska polonijne, złożono wieńce i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

Następnie, w szyku paradnym Bracia Kurkowi przeszli ulicami Wiednia do Katedry św. Szczepana, gdzie odprawiona została msza święta.

« 1 z 2 »

About the author: Admin